منوی اصلی
جستجو
 
تاریخ

تبلیغات

پدیده نوین

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

مصاحبه مجله میثاق با کوثر

با حجة‌الاسلام و المسلمین سید حسن امامی

مسئول مؤسسه خیریه الزهرا (علیها‌سلام‌الله)

 

1. در آستانه میلاد سراسر نور و عظمت برترین بی‌بی بزرگوار خلقت، حضرت صدیقة طاهره (علیهاسلام‌الله) و ولادت خلف صالح ایشان، امام خمینی (ره)، بیست دو دومین سالگرد فعالیت موسسه پرخیر و برکت الزهرا (علیهاسلام‌الله) را گرامی داشته، از شما استدعا داریم، با بیان اهداف، برنامه‌ها و فعالیت‌های موسسه در سال گذشته، افکار جمیع خوانندگان این مجله و علاقمندان به امور خیریه را بهره‌مند نمایید.
بسم‌الله الرحمن الرحیم. مؤسسه پربرکت خیریه الزهرا (علیها‌سلام‌الله)، سال 1369 هـ.ش، براساس احساس مسئولیت و تشخیص وظیفه، با همت و همراهی جمع کثیری از شخصیت‌های عالیمقام جهان اسلام، مراجع عالیقدر تقلید، روحانیت، اساتید، خیراندیشان و پیش‌کسوتان امر خیر، تأسیس و با تنظیم اساسنامه و آئین‌نامه‌ای جامع و برخوردار از تمامی نیازهای جامعة کنونی در ابعاد فرهنگی، اجتماعی و خیریه، به ویژه امر مقدس و مهم ازدواج جوانان وارد عرصه خدمت گردید و توسعة فعالیت‌های خویش را با محوریت امور سه‌گانه فوق در ضمن ایجاد واحدها، بخش‌ها و قسمت‌های متنوع، برنامه‌ریزی و مدیریت نمود که در عمل به فعالیت‌هایی نظیر: 1. تشکیل کانون‌ها و نهادهای فکری، دینی، تربیتی و عقیدتی برای رده‌های سنی مختلف نوجوانان و جوانان؛ 2. انجام پژوهش و تحقیق پیرامون مسائل مهم خانواده، همسریابی، تربیت و فضاسازی برای شکل‌گیری کانون گرم خانواده؛ 3. تولید مجله با چهار زبان که ابتدا با نام فاطیما و سپس میثاق با کوثر (علیها‌سلام‌الله) ادامه یافت و هم‌اکنون در بخش وسیعی از جهان اسلام توزیع می‌گردد؛ 4. تدوین و نشر مطالب ارزشمند به تناسب ایام و وقایع؛ 5. برگزاری همایش‌ها، جشن‌ها و تشکیل محافل دینی، مذهبی و فرهنگی به مناسبت‌های مختلف؛ 6. ارائه خدمات اجتماعی نظیر همسریابی اعم از ثبت‌نام با اشکال و طرق مختلف: حضوری، مکاتبه‌ای، اینترنتی، تلفنی و رابطه‌ای، تأمین وام قرض‌الحسنه و خیریه همراه با یارانه و تقسیط بدون هرگونه سود و کارمزد؛ 7. ابداع پدیده نوین در برگزاری جشن‌های ازدواج جوانان با بهترین شیوه و کمترین هزینه و در واقع الگوسازی در زمینة فرهنگ احیاء ارزش‌های اسلامی، همراه با عزت و قناعت و جلوگیری از اسراف و مبارزه با تحمیل هزینه‌های سنگین بر زوج‌ها در بدو زندگی مشترک؛ 8. ارائه مشاوره در زمینه‌های مختلف تربیتی، علمی، مذهبی، رفتاری، اجتماعی، تخصصی، به ویژه نسبت به ازدواج، قبل و بعد از انجام امر مقدس ازدواج؛ 9. تلاش موثر برای جلوگیری از تحقق معضل بزرگ و شوم طلاق با ارائه شیوه‌ها و راه‌کارهای‌ منطقی و انجام مساعدت‌های لازم؛ 10. ایجاد اشتغال و کاریابی برای جوانان؛ 11. اجرای پروژه‌های وسیع ساخت و ساز در قالب جهاد مسکن‌سازی برای اقشار آسیب‌پذیر اجتماع و با اولویت فضاسازی برای رشد و تحقق ازدواج جوانان که تا کنون چندین پروژه با نام‌های حضرات خاتم‌الانبیاء (صلی‌الله‌علیه‌وآله) و امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) و یاس نبی (علیهاسلام) و کریم اهلبیت، امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) شامل صدها واحد مسکونی تکیل و تحویل متقاضیان گردیده است. 12. تکفل ایتام؛ 13. تأمین ارزاق و نقدینه‌ ماهیانه خانواده‌های محروم و بی‌بضاعت؛ 14. نگهداری و حمایت از کودکان توانخواه جسمی و ذهنی؛ 15. مساعدت نیازمندان در امور اجتماعی و حقوقی؛ 16. تأمین ابنیه عام‌المنفعه برای مؤمنین مانند مساجد، تکایا، مدارس، فضاهای عمومی و... انجامید.


2. میثاق با کوثر: آیا تمامی این فعالیت‌ها طبق برنامه‌ در دستور کار مؤسسه قرار دارند؟
اولیت‌بندی یکی از ضرورت‌های مدیریت در کار است، بسیاری از این فعالیت‌ها براساس جذب بودجه از طریق خیرین صورت می‌پذیرد و قطعاً با داشتن زمینه برای فعالیت، دلیلی برای توقف نیست، اگرچه نوع فعالیت‌ها و کم و کیف آنها در مرکز و نمایندگی‌ها نیز براساس ظرفیت، استعداد و توان‌ها متغیر است و در هر صورت، کار بدون برنامه و تدبیر لازم در مجموعه‌ای با این وسعت و ترکیب عملی نیست.


3. میثاق با کوثر: به نمایندگی‌ها اشاره داشتید، اگر ممکن است در مورد فعالیت‌ها و شرایط توسعه و تأسیس آنها نیز توضیحی بفرمایید:
مؤسسه الزهرا (علیها‌سلام‌الله)، ابتدا در تهران و قم فعالیت خود را آغاز کرد و به تدریج با اعلام آمادگی افراد خیر در سایر بلاد برای توسعه این فرهنگ جامع خیرخواهی اقدام به موافقت برای توسعه نموده و به تدریج بر عدد این نمایندگی‌ها افزوده شده، به طوری که هم‌اکنون در بیش از 58 منطقه، شهر، استان و کشور، توفیق این گسترش در ابعاد مختلف فراهم آمده است، اگرچه همه شعب به صورت کامل به سرویس‌دهی تمامی اهداف موسسه نمی‌پردازند، و از آنجا که تصمیم‌گیری برای نوع فعالیت و کم و کیف آن در اختیار امنای هر نمایندگی است، و در واقع نمایندگی‌ها در تصمیم‌گیری و فعالیت در عین اعمال نظارت مرکز، کاملاً مستقل و خودکفا عمل می‌کنند. بدیهی است که خروجی خدمات تمام نمایندگی‌ها یکسان نیست و برخی تنها در محدودة همسریابی و یا خدمات جانبی ازدواج از این توفیق برخوردارند و برخی دیگر در سطح گسترده‌تری فعالیت می‌نمایند. مواردی نیز در دست بررسی و اقدام است و در واقع مؤسسه بنا دارد، این خدمت را حتی‌الامکان و البته به صورت ضابطه‌مند و قانونی در سراسر مناطق و بلاد اسلامی توسعه دهد. جا دارد همین جا از همکاری گرم و گسترده خیراندیشان و همچنین مسئولین بزرگوار پلیس امنیت کشور که در این توسعه کمال همراهی را مبذول داشته‌اند صمیمانه تقدیر و تشکر نماییم.


4. میثاق با کوثر: لطفاً دیدگاه مردم نسبت به جایگاه مؤسسه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
مردم بهترین و مؤثرترین پشتوانة موسسه در انجام خدمات و پیشبرد اهداف آن هستند، بدیهی است در یک مؤسسه خیریه که با هدف خدمتگزاری و با ایدة صد در صد غیر انتفاعی وارد عرصة خدمت می‌شود. حضور مردم حرف اول را در موفقیت می‌زند. این پدیده در مؤسسه الزهرا (علیها‌سلام‌الله) با توجه به حضور پررنگ شخصیت‌های ارزشمند جهان اسلام از جمله مراجع تقلید، اساتید، مسئولین و خیرین در مجموعة هیئت مؤسس و امناء و تأئیدات قوی،‌ پیوسته و گستردة سایرین، از دامنه وسعت فراوانی برخوردار گردیده است.


5. میثاق با کوثر: اگر امکان دارد چالش‌ها، مشکلات، موانع و راه‌حل‌های برون‌رفت از آنها در مسیر فعالیت‌های مؤسسه را تبیین فرمایید.
انجام کار خیر بدون مانع و مشکل در عصر کنونی، توقع بی‌جائیست، زیرا بسیاری از مسئولیت‌ها، وظائف و خدمات از تعریف کامل و خاص خود برخوردار نیستند، و به مجرد اعمال سلیقه افراد، کوچکترین حرکت با بزرگترین مانع مواجه می‌گردد. از باب نمونه باور بفرمایید دریافت پروانه ساخت مسکن برای اقشار آسیب‌پذیر جامعه و یا مرکز برای مستحق‌ترینن موجودات روی زمین که مددجویان معلول و توانخواه ذهنی و جسمی هستند و در بلاد پیشرفته در کمترین زمان ممکن به لحاظ داشتن اسلوب صحیح به سهولت و سرعت عملی می‌شود، برای ما بیش از 35 ماه در یک مورد و سالها در مورد دیگر بطول انجامیده است و این امر علیرغم اظهار ارادت و آشنایی اغلب مسئولین کشوری و استانی از کم و کیف کار موسسه و خیریه بودن این حرکت اتفاق افتاده است، حال شما خود با بررسی این نمونه در سایر موارد نیز مقیاس عمل را جاری کنید، که تو خود حدیث مفصل خوان از این مجمل، ولی بحمدالله با فعالیت جدّی و بهینة مجمع هماهنگی مؤسسات و سازمان‌های خیریه استان قم که با همت بلند استاندار محترم، مدیران شهر و موسسات خیریه و خیراندیشان محترم شهر و در صدر همه بیوتات مراجع عالیقدر تقلید صورت پذیرفته است، با هم‌فکری و هم‌افزائی، حرکت زیبایی در جهت شناسایی مشکلات و تدبیر برای رفع آن‌ها در قالب‌ کارگروه‌های تخصصی شروع گردیده که امید است با لطف پروردگار و عنایات حضرت ولیعصر (عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌‌الشریف) این مجمع مسیر پر خیر و برکت خود را به خوبی دنبال نماید، تا در آینده شاهد پویایی و دلگرمی هرچه بیشتر عرصه خیریه و نیکوکاری در جامعه نباشیم. انشاءالله.


6. میثاق با کوثر: لطفا بفرمایید در حوزة فرهنگ دین و تقویت بنیه‌های فکری جوانان چه فعالیت‌هایی انجام داده‌اید؟
گسترش دین و آموزه‌های مذهبی، از آنجا که تعیین‌کننده‌ترین عامل برای اصلاح و هدایت جامعه و مؤثرترین بستر برای رشد و تکامل معنوی جامعه است، از ابتدا در متن اهداف و برنامه‌های این مؤسسه قرار داشته و در شرایط حادّ کنونی که دشمنان با ایجاد خاکریزهای جدید و القاء افکار التقاطی و برداشت‌های غلط از دین مانند تأسیس فرق ضاله و گمراه کننده و باطل گونه از جمله سلفی‌گری، صوفیگری، لائیک و وهابیت، به ریشه‌کن کردن بنیادهای اساسی دین پرداخته و براساس آخرین تحلیل‌ها و گزارشات، صهیونیزم جهانی با صرف بیشترین بودجه در صدد تقویت این افکار منحط و تسری آنها در جوامع اسلامی می‌باشد، تا با سیاه‌نمایی علیه دین مبین اسلام با توجه به تندرویی‌ها و افراطی‌گری‌های متعصب‌مآبانه وابستگان به این روش‌های غلط، برداشت صحیح از سلام واقعی را دگرگونه و غیرواقع بنماید. وظیفه تمامی سکان‌داران عرصه‌های قدرت فرهنگی و دینی است که با تمام توان با به کارگیری ابزارهای روز تبلیغی، رسانه‌ای و تشکیل محافل فکری و عقیدتی صحیح، در برابر این یورش ناجوانمردانه ابرجنایت‌کاران ضد حقیقت صف‌آرایی کنند و به دفع شر این پدیده‌های نوظهور و منحط که دقیقاً در مسیر خلاف اسلام و تزلزل پایه‌های اساسی دین، حقانیت و عدالت گام بر می‌دارند وارد صحنه شوند.
امروز بحمدالله با احساس مسئولیت مرجعیت عالیمقام حوزه‌های علمیه و احساس مسئولیت قشر عظیم متدینین جهاد عقیدتی در این راستا کلید خورده و مؤسسه الزهرا (علیها‌سلام‌الله) که براساس رسالت عظیم انجام وظیفه در تمامی عرصه‌های حساس فرهنگی، اجتماعی و خیریه افتخار حضور دارد، در این راستا نیز با برنامه‌ریزی و اجرای بسیار دقیق و گسترده، وارد میدان عمل شده و با تدسیس نمایندگی‌های فرهنگی عقیدتی در بلاد مختلف، دست استمداد خویش را برای تقویت این اهداف و برنامه‌ها به سوی تمامی حق‌باوران و ولایتمداران که درد دین در وجودشان متبلور است، صمیمانه گشوده و از هرگونه همراهی و هماهنگی و هم‌افزایی در این خصوص استقبال گرم و جدی می‌نماید و معتقد است، امروزه با توجیهات غیرمنطقی گروهی خودمحوری، تکروی، حزبی و طایفه‌ای نباید تفرقه و جدایی در این مسیر ایجاد نمود و عرصه را برای جولان دشمن فراهم نمود و با برداشت کامل از نوید الهی آیه شریفه »و اعتصموا بحبل الله جمیعاً« امید تفرقه‌افکنان از صنوف متحد مؤمنین را قطع و نقشه‌ها و وسوسه‌های شیطانی آنها را نقش برآب نماییم.


7. میثاق با کوثر: فعالیت‌های فرهنگی مؤسسه و دامنة وسعت آن را در داخل و خارج کشور تشریح فرمایید.
از جمله اهداف مؤسسه که یکی از ارکان سه‌گانه را تشکیل می‌دهد، برنامه‌های فرهنگی است. مؤسسه الزهرا (علیها‌سلام‌الله) با تشکیل کانون‌های فرهنگی و تربیتی برای نوجوانان و جوانان پسر و دختر در راستای تقویت فکری و عقیدتی، آموزش‌های گسترده‌ای را در سطح جهان اسلام شامل استان‌ها و شهرستان‌های داخل و کشورهای خارجی عهده‌دار می باشد، به طوری که در قالب این برنامه‌ها موفق به هدایت فکری جمع وسیعی از جوانان و نوجوانان، که عموم طبقات گرفتار در دام وسایس و تبلیغات سوء و مغرضانه شیاطین را تشکیل می‌دهند گردیده و تربیت هزاران مدرس در این خصوص از دستاوردهای این حرکت شایسته می‌باشد. در این راستا و هم‌اکنون، تأسیس کانون‌های متعدد در مناطق مختلف و به ویژه مناطق محروم با همت بلند سربازان سخت‌کوش و مخلص حضرت ولیعصر (عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌‌الشریف) که عهده‌دار مسئولیت و خدمت در این کانون‌ها هستند، این وظیفة بزرگ در حال انجام است و از عموم مؤمنین که دارای امکانات مختلف حمایتی در ابعاد فکری. معنوی و مالی هستند استدعای جدّی برای تقویت و حمایت از این عزیزان را داریم. برای نمونه تنها در یک موسم با اعزام یکصد و ده روحانی بومی و دردآشنا به منطقة تحت فشار و گرفتار یکی از کشورهای مسلمان منطقه، تحولی چشمگیر در امر بررسی و رسیدگی به امور دینی و اجتماعی مردم آن سامان به وجود آمده، و داشتن بودجه کافی می‌تواند اینگونه فعالیت‌ها را گسترش بخشیده و بنیه مذهبی اقشار مردم را که زیربنای اصلاح و هدایت و تحول فرهنگی در هر جامعه است تقویت بخشد. همانگونه که در پاسخ پرسش قبل اشاره کردم، هدف مؤسسه توسعه برنامه‌های فرهنگی در قبال کانون‌های فکری و عقیدتی جوانان در سراسر کشور و حتی مناطق خارج از کشور است و حمایت جدی مردم متدین و متعهد و دیندار در این عرصه بزرگترین دلیل و مؤثرترین عامل برای رشد و گسترش این هدف خداپسندانه است که قطعاً براساس انگیزة دین و احساس مسئولیت و وظیفه‌شناسی جامعة دینی برنامه‌ریزی و اجرا می‌گردد.


8. میثاق با کوثر: انتظار شما از مردم و مسئولین چیست؟
همانطورکه متذکر شدم فعالیت مراکز خیریه بدون حمایت جدی مردم خیرخواه و نیک‌اندیش و همراهی مسئولین محترم در عملی شدن این برنامه‌ها تحقق نمی‌یابند، و به تعبیری روشن‌تر، خدمت مؤسسات خیریه در قالب همت بلند جمع خیرین و نیکوکاران اعم از مردم و مسئولین شکل می‌گیرد. بنابراین هر قدر این حضورها و حمایت‌ها جدی‌تر و اساسی‌تر باشد، قطعاً آثار و برکات این فعالیت‌ها هم بیشتر خواهد بود.در مورد حمایت مردم باید 1. شیوه‌های کمک‌های نقدی موردی و ماهیانه را که در قالب بخش مشترکین صورت می‌پذیرد، 2. وقف اصل یا منافع کل یا بخشی از املاک، اراضی شرکت‌ها، کارخانجات و اموال 3.اهداء اجناس و ارزاق، پذیرش مسئولیت‌های مختلف نظیر تکفل هزینه ایتام و مددجویان مؤسسه و نظایر آن را نام برد که شماره حساب‌های موسسه در این ویژه‌نامه جهت استحضار عموم به چاپ می‌رسد، و اما حمایت مسئولین نیز با درک جایگاه این حرکت عام‌المنفعه و تشخیص و پذیرش این معنا که مراکز خیریه در واقع بارهای بزرگ مسئولیتی نظام و جامعه را در رسیدگی به نیازهای مختلف مردم عهده‌دار هستند، تکلیف خدمتگزاران صدیق و متعهد نظام را در رده‌های مختلف برای حمایت جدی، بیش از پیش برجسته می‌نماید، گو اینکه در دورة فعالیت دولت محترم فعلی این همراهی در سطح مطلوبی گسترش یافته، در جلسه‌ای که اینجانب با ریاست محترم دولت در این خصوص داشتم، قول مساعد برای انجام این حمایت‌ها در قالب فعال‌تر شدن مجمع هماهنگی مؤسسات و سازمان‌های خیریه از طرف ایشان ارائه شد که امید است عملی گردد، و در استان قم نیز استاندار محترم با پذیرش مسئولیت عالی این مجمع و حضور فعال در جلسات و دستور حمایت‌های گسترده معنوی و مادی از اهداف و برنامه‌های مجمع و و معاونین و مدیران متعهد ایشان، این حمایت را عملاً محقق نموده‌اند.همچنین مدیران ارشد استان و برخی از پرسنل ادارات نیز در همراهی با امور خیریه مشتاقانه همکاری دارند، اگرچه در برخی موارد، موانع اداری، نداشتن قوانین و دستورالعمل‌های مشخص در این امور، و عدم توجیه کامل دوایر مربوطه، حرکت در مسیر امور خیریه را با کندی مواجه می‌نماید، که تلاش مجمع هماهنگی، به ویژه در کارگروه‌های تخصصی، ارائه طرح و پیگیری جدی برای رفع این موانع می‌باشد، که با ارائه مطالب در جلسات هیئت مدیره و رئیسه مجمع و دستور نهایی استاندار محترم نسبت به امور مربوط به استان، و نیز انتقال مطالب کشوری به دولت و مجلس در صدد حل و فصل این مشکلات هستیم.


9. میثاق با کوثر: کمی هم از فعالیت‌های فرامرزی و جهانی مؤسسه برایمان بفرمایید:
موسسه الزهرا (علیها‌سلام‌الله) با دریافت نشان استاندارد بین‌المللی (ایزو) از شرکت BRS و داشتن نمایندگی در کشورهای مختلف، به ویژه در قالب فعالیت‌های فکری،‌ فرهنگی و اجتماعی، از جایگاه و نقش بسیار مؤثر و سازنده‌ای برخوردار است، که شرح این قسمت به لحاظ برخی ملاحظات و محدویت‌ها در برخی کشورها مقدور نمی‌باشد، ولی جالب است بدانید جایگاه مؤسسه الزهرا (علیها‌سلام‌الله) در صدر مراکز مردم‌نهاد بوده و با عملکرد کاملاً نظام‌مند و به روز قرار دارد، به طوریکه هم‌اکنون با نسخه 2012 از شرکت BRS اروپا، از امتیاز بین‌المللی این حرکت گسترده و فراگیر برخوردار می‌باشد، و در واقع به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین NGOهای ایرانی در عرصة بین‌الملل اشتغال به فعالیت و ارائه خدمت دارد.


10. میثاق با کوثر:ارتباط شما با خیرین خارج کشور در سطح بین‌الملل چگونه برقرار می‌گردد و نوع این ارتباطات و فعالیت‌ها در چه ابعادی است؟
جذب خیّر از طرف مؤسسه محدودیت جغرافیایی ندارد و عمدة فعالیت‌های برون‌مرزی موسسه با حمایت خیرین مقیم کشورهای خارجی انجام می‌پذیرد. با این ویژگی که بر خلاف داخل کشور که درآمد هر شهر اختصاص به نیازمندان و مددجویان همان شهر یا منطقه استحفاظی نمایندگی دارد، در خارج ازکشور به لحاظ گستردگی فعالیت‌ها و تفاوت سطح شدید اوضاع اقتصادی کشورهاها با یکدیگر، این محدودیت وجود ندارد. و لذا عمده فعالیت‌های موسسه در بلاد محروم دنیا با حمایت کشورهایی که نیکوکاران متمکّن، متعهد و متدین در آن‌ها اقامت دارند صورت می‌پذیرد.
سایت اینترنتی مؤسسه به آدرس www.kheyrieh.alzahra.ir، بهترین عامل ارتباط با دنیای بیرون است و عموماً خیرین و نیک‌اندیشان در سطح بین‌الملل که مشتاق ورود به صحنه‌های خیراندیش و نیکخواهی هستند با یافتن اینگونه مؤسسات و بررسی پیرامون صحت و سقم گزارشات و فعالیت‌ها و استحکام جایگاه‌های حمایتی و عملیاتی، اقدام به مشارکت و همراهی می‌نمایند و مؤسسه الزهرا (علیها‌سلام‌الله) که در این بُعد بحمدالله از جایگاه بسیار عظیم و رفیع حمایتی در سطح بلند مرجعیت جهان تشیع برخوردار است، همیشه مورد توجه و حمایت‌های خاص در سطح بین‌الملل بوده است.
همانطور که مطلعید مجله میثاق با کوثر که ارگان رسمی این مؤسسه است نیز با انتشار اخبار و گزارشات فعالیت‌ها و ارائه دیدگاه‌های مؤسسه، رابط مؤثری در این عرصه است، هرچند گام‌های اساسی‌تر برای شناساندن و معرفی جایگاه موسسه در سطح رسانه‌ها ضروری به نظر می‌رسد، که امیدواریم با ایجاد فضای تعامل بیشتر شاهد این تحول نیز باشیم.


11. میثاق با کوثر: در مورد جدول معرفی پسران و دختران برای همسریابی از طریق مجله و سایت اینترنتی موسسه برایمان بگویید.
اطلاع از گزینه‌های موجود در فایل‌های همسریابی مؤسسه از طریق مراجعه به بخش همسریابی ممکن می‌شود، و اگر اطلاع رسانی فقط به مراجعات حضوری و یا تلفنی به عزیزان مشاور همسریاب منحصر گردد، محدویت این خدمات را به همراه دارد. بر این اساس سایت اینترنتی و جداول منتشره در مجله میثاق می‌توانند در رشد و رونق این امر مقدس و شایسته موثر باشند، و عملکرد گذشته بهترین گواه بر این روند خداپسندانه است. گفتنی است، همانطور که بارها در مصاحبه‌ها متذکر شده‌ایم، نص صریح اساسنامه مؤسسه، ما را از پرداختن به ازادواج‌های مجدد، موقت و طلاق باز می‌دارد، این ویژگی، فضای کاملاً شفاف، روان و به دور از هرگونه حاشیه و دغدغه و نگرانی را برای خانواده‌ها و جوانان، جهت بهره‌مندی از امکانات این موسسه، به خصوص در امر همسریابی را فراهم‌ آورده است.


12. میثاق با کوثر: جناب دکتر امامی، لطفاً بفرمایید استقبال مردم از طرح اکرام ایتام و حمایت از مددجویان مؤسسه چگونه است؟
ایتام، که فرزندان جامعه اسلامی هستند و در اثر فوت سرپرست، نیازمند حمایت‌های معنوی و مادی عموم مؤمنین می‌باشند، و منابع بزرگ دینی مانند قرآن و احادیث در این مورد سفارشات و تأکیدات فراوانی دارند، لازم است با حمایت جدی قاطبة مسلمین اداره شوند، هرچند سازمان‌ها، مؤسسات و خیرین فراوانی به اشکال مختلف این وظیفه را عهده‌دار هستند، ولی از آنجا که پرداختن به این امر از حساسیت بالائی برخوردار است و از طرفی خیراندیشان مرتبط با این مؤسسه علاقه وافری برای حضور در این صحنه از خود نشان می‌دهند. مبحث طرح اکرام ایتام با اختصاص حداقل بیست هزار تومان ماهیانه برای هر یتیم در مؤسسه افتتاح گردید که هم‌اکنون به بیست و پنج هزار تومان رسیده است، و گستردگی این امر بستگی به تعداد خیرین و میزان پذیرش ماهیانة آن‌ها دارد. در حال حاضر فرزندان یتیم فراوانی در نوبت اکرام در داخل و خارج کشور هم داریم که با یافتن نیکوکاران جدید برای تکفل آن‌ها، دایرة این خدمت گسترش خواهد یافت. در مورد مددجویان نیز تشکیل پرونده ویژه برای هر مددجو در قالب ارزاق ماهیانه،‌کمک نقدی و نگهداری معلول بر اساس پیشنهاد و خیرین محترم صورت می‌پذیرد.


13. میثاق با کوثر: لطفا اشاره مختصری همایش‌ها، به جلسات حدیث شریف کساء و ندبه مؤسسه هم داشته باشید.
برگزاری همایش‌ها و مجالس دینی در طول سال به مناسبت‌های اعیاد و شهادت ها در دستور کار واحد فرهنگی موسسه است که از طریق دفاتر مؤسسه با جدیت دنبال می‌شود. همچنین برگزاری جلسات حدیث شریف کساء در شب‌های سه شنبه (دوشنبه‌شب‌ها) در محل ساختمان مؤسسه در قم و برخی‌ نمایندگی‌ها و استفاده از سخنرانی و مداحی مهمانان و امنای معظم در قالب جلسه‌ای بسیار پرخیر و برکت و منظم همراه با سفرة اکرام حضرت صدیقة طاهره (علیها‌سلام‌الله)برگزار می‌گردد، و جلسات دعای پرفیض ندبه هر صبح جمعه نیز از جمله این مراسم می‌باشد. گفتنی است بودجه این مراسم صد در صد توسط امنای محترم و نیکوکاران مؤسسه انجام می‌پذیرد.


14. میثاق با کوثر: از آنجا که نظرات مراجع تقلید برای عموم مردم نسبت به جایگاه این مؤسسه از اهمیت بالایی برخوردار است، لطفاً بخشی از دیدگاه‌های ایشان را مشخصاً در مورد فعالیت‌های مؤسسه بیان فرمایید.
مراجع عالیقدر تقلید گذشته و حال شامل حضرات آیات عظام گلپایگانی، اراکی، فاضل لنکرانی و بهجت (ره) و حضرات آیات عظام شاهرودی، سبحانی، مکارم، صافی، اردبیلی و اساتید بزرگوار و شخصیت‌های عالیمقام جهان تشیع که تصاویر آن‌ها در گزارش سالیانة مؤسسه همه ساله منتشر می‌گردد، بیشترین توصیه و تأکید را در همراهی و مساعدت این مؤسسه خیریه داشته‌اند، به طوری که همراهی مؤمنین را در حد توان و امکان توصیه فرموده‌اند، بنابراین حجت شرعی برای تمامی کسانی که امکان حمایت و همگامی با اهداف این موسسه خیریه را دارند کامل است و قطعاً اینگونه حمایت‌های جدی ستارگان فروزان مرجعیت و شخصیت‌های برجسته دنیای اسلام که نتیجة عملکرد مثبت و صحیح این مؤسسه می‌باشد، جای دلبستگی وسیع و اعتماد و سرمایه‌گذاری گسترده خیراندیشان و نیکوکارانی را دارد که به دنبال یافتن مراکز مطمئن و معتمد برای ارائه این همراهی‌ها هستند و ما خوشبختیم که در این موسسه‌ی بابرکت که به نام نامی و مقدس حضرت صدیقة طاهره (علیها‌سلام‌الله) مزین گردیده این فضا را فراهم آورده‌ایم.


15. میثاق با کوثر: اگر مطلبی را لازم به توضیح می‌دانید بفرمایید:
جا دارد از وعاظ محترم، سخنرانان متعهد و مداحان عزیز که با طرح موضوعات فعالیت این مؤسسه در مجالس، مردم را با اهداف مؤسسه آشنا می‌سازند، کمال تقدیر را داشته باشم و در پایان از تلاش مخلصانه کارگزاران مجله میثاق با کوثر که مجدّانه در انجام فعالیت‌های دینی و فرهنگی انجام وظیفه می‌نمایند تشکر کامل را دارم و دست کریمانة تمامی ارباب رسانه‌ها و خیراندیشان را درتوسعه فرهنگ اطلاع رسانی در امور خیریه به گرمی‌ می‌فشارم. بدیهی است رسالت عظیم عرصه داران فضای رسانه‌ای، که به توسعه امر خیر در جامعه می‌انجامد، و از باب »الدال علی الخیر کفاعله« موجب بهره‌مندی ایشان در تمامی نیکی‌ها و خیرخواهی‌ها اهل خیر در جامعه می‌گردد، بهترین حلقه‌ی ارتباطی ما و مردم خیراندیش است که با تلاش روزافزون آنها امید به گستردگی امور خیریه فراوان می‌گردد.
سرافراز و پیروز و سعادتمند باشید. انشاء‌الله

 
امکانات
   تعداد بازدید: 5987
   صفحه قابل چاپ
ارسال به ایمیل
ایمیل شما *:
 
معرفی به دوستان
نام شما*:
 
نام دوست شما*:
 
ایمیل دوست شما*:
 
 

 

کلیه حقوق معنوی این پایگاه متعلق به مؤسسه خیریه الزهراء سلام الله علیها می باشد | طراحی و پشتیبانی: مرکز فناوری اطلاعات

مؤسسه خیریه الزهرا سلام الله علیها | مصاحبه با مسئول مؤسسه خیریه الزهرا (علیها‌سلام‌الله)